تجهیزات استاپ موشن | ریگ استاپ موشن چیست؟

جذابیت استاپ موشن‌ به بالا و پایین پریدن کاراکترها و شخصیت‌های عروسکی‌ آن است. اما چطور این حرکات انجام میشود، وقتی دست نمی‌تواند سوژه‌ها را حرکت بدهد؟

ریگ استاپ موشن همان ابزاری است که حرکات سوژه‌ها را مدیریت می‌کند. در ادامه به معرفی این وسیله کارآمد می‌پردازیم:

معرفی ریگ استاپ موشن

ریگ (Rig) به لحاظ لغوی به معنای دکل است. وسیله‌ای که میتواند وقتی سوژه‌های شما قرار است در آسمان پرواز کنند، معلق بمانند و بپرند، آن‌ها را در یک حالت مشخصی نگه‌ دارند یا حرکت بدهند. درواقع زمانی ریگ استاپ موشن مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما بخواهید سوژه حرکات دشواری از خود نشان بدهد. مثل مبارزه کردن، پریدن به بالا و پایین، جایی که نباید دست شما در کادر دوربین‌ دیده شود. در چنین موقعیت‌هایی است که ریگ استاپ موشن به کار شما می‌آید.

درواقع ریگ استاپ موشن مثل دست و بازوی شما عمل می‎کند، یک بازیگردان عروسک‌ها که بعد از ضبط رد پایی از حضورش در اثر نهایی دیده نخواهد شد.

انواع ریگ استاپ موشن

ریگ نگهدارنده که در ساختار آن مفاصلی تعبیه شده است که میتواند مثل یک بازوی قوی و در حالت 360 درجه به کمک شما بیاید و چرخیدن عروسک‌ها را مدیریت کند.

ریگ سیمی که معمولا از سیم مفتولی و خمیربازی ساخته می‌شود و میتواند در ساده‌‌ترین حالت ممکن به عنوان یک پایه به تثبیت کار شما کمک کند. این ریگ بسیار ارزان است، به راحتی ساخته می‌شود و در عین حال مقاومت کمی هم دارد. با ریگ سیمی میتواند عروسک‌های سبک و کوچک صحنه کارتان را مدیریت کنید. مثل گل‌ها، میوه‌ها و…

ریگ آرمیچری که معمولا از فولاد و استیل ساخته می‌شود به همین دلیل از مقاومت بالایی برخوردار است و قادر است آبجکت‌های تا وزن 3 کیلو را هم مدیریت کند.

ریگ چاپ سه‌ بعدی که از ماده فیلامنت ساخته و با کمک نرم‌افزار چاپگر سه بعدی و به صورت لایه به لایه چاپ می‌شود. امکان انتخاب رنگ مهمترین مزیت این ریگ است که کار شما را برای ویرایش فیلم بسیار راحت خواهد کرد.

ریگ چرخ دنده‌ای که از شیارها و دنده‌های منظمی تشکیل می‌شود و قادر است آبجکت شما را با حرکات بسیار دقیق و در یک مسیر خطی روبه جلو ببرد. مثل مسیر دویدن، پریدن با این ملاحظه که اصلا حرکت آبجکت منحرف و نامنظم نشود.

ریگ درختی یا ریگ چندشاخه که به شما کمک می‌کند تا به صورت گروهی آبجکت‌ها یا عروسک‌هایتان را حرکت بدهید. این ریگ معمولا از ترکیب چند مدل ریگ ساخته می‌شود که همگی روی بدنه اصلی و واحدی مستقر می‌شوند.

نکات مهم برای خرید ریگ استاپ موشن

-فرم‌پذیر باشد اما به سادگی تغییر شکل ندهد و بتواند در موقعیت‌های مختلف ایستایی و ثبات خود را حفظ کند.

-با کاراکتر استاپ موشن شما هماهنگ باشد و بتواند آبجکت شما را از بالاسر، روبه‌رو یا پشت سر مدیریت کند.

-در نحوه استفاده از آن دقت شود به نحوی که بعد از عکاسی بتوان ردپای آن را ویرایش و حذف کرد.

-در مکان درستی قرار بگیرد به طوری که کمتر نشانه‌های آن مثل سایه در تصاویر صحنه دیده شود.

اشتراک اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.