لطفا با علاقه وارد شوید | حمید محمدی انیماتور

گفتگو با حمید محمدی انیماتور و کارگردان انیمیشن

بیشتر از 18 سال است که به دنیای انیمیشن وارد شده است، از دستیاری در فیلمبرداری و تصویربرداری گرفته تا انیمیت و کارگردانی استاپ موشن.

انیمیشن کوتاه «گذشته» اثر برجسته اوست که 5 سال برایش زحمت کشیده و موفق شده است اثرش را راهی جشنواره بین المللی کودک و نوجوان اصفهان و جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش کند. با حمید محمدی انیماتور و کارگردان پرتجربه انیمیشن به گفتگو می‌نشینیم تا بیشتر از دنیای انیمیشن در ایران خبر بگیریم:

لطفا مختصری خودتان را معرفی بفرمایید.

سلام. بنده حمید محمدی هستم، متولد اردیبهشت 1355، انیماتور و کارگردان انیمیشن

چه مدت هست که وارد حرفه انیمیشن شدید؟

از سال 1376 وارد مرکز پویانمایی صبا شدم و به صورت حرفه‌ای و کاملا تخصصی به انیمیت استاپ موشن مشغول شدم.

در حال حاضر با چه تیم‌هایی همکاری میکنید و چه پروژه‌ای در دست ساخت دارید؟

در حاضر با استودیو خاک همکاری دارم و به صورت تخصصی به تولید و آموزش استاپ موشن مشغول هستم. فیلمنامه‌ جدیدی هم در دست نگارش دارم.

در کارهایی که تا به الان تولید کردید، کدام اثر یا کاراکتر رو بیشتر دوست دارید؟ چرا؟ لطفا توصیح بدهید.

خیلی سخته که بگم کدوم کارها رو بیشتر دوست دارم چون تقریبا با تمام کارها و کاراکترهای اصلی پروژه‌هام زندگی کردم، ولی اگر بخوام یکی رو نام ببرم، کاراکتر نویسنده در انیمیشن گذشته رو بیشتر دوست دارم چرا که به شخصیت خود من نزدیک‌تر هست.

اگر به دوران نوجوانی برگردید، تغییری در مسیر رشد حرفه‌ای‌تان خواهید داد؟

فکر می‌کنم تنها کاری که باید انجام می‌دادم و ندادم، حضور در دوره‌های بازیگری است چون قطعا در کیفیت بازی‌سازی، درآوردن حس کاراکتر و کیفیت انیمیت بسیار اثرگذار است.

به نظر شما برای ورود به این حرفه، حتما باید تحصیلات مرتبط داشته باشیم؟

اصلا مهم نیست که شما تحصیلات دارید یا خیر. مهم کیفیت کاری است که دارید انجام می‌دهید.

به نظر شما ساخت استاپ موشن می‌تواند در رشد شخصیتی نوجوان موثر باشد؟

بله. استاپ موشن قدرت تخیل و خلاقیت نوجوان را بالا می‌برد و به شما آموزش می‌دهد که برای رسیدن به هدف صبور باشید و پشتکار داشته باشید.

اگر به عنوان یک شخص عادی به شما مراجعه کنم و از شما مشورت بگیرم که چطور به این حرفه وارد شوم، چه اطلاعات و مهارت‌هایی داشته باشم، این حرفه‌ را چطور به بنده معرفی می‌کنید؟

مثل همه حرفه‌های هنری، اول با علاقه وارد شوید، در ادامه آموزش ببینید.

به نظر شما استاپ موشن نسبت به دیگر تکنیک‌های استاپ موشن چه مزیتی دارد؟

به طور مشخص اینکه در استاپ موشن با متریال یا مواد سروکار داریم و جنسیت متریال می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد و با او ارتباط برقرار کند.

 از نظر شما دانش آموز علاقمند به استاپ موشن برای حرفه‌ای شدن باید چه مسیری را طی کند؟ و یادگیری استاپ موشن چه تاثیری در آینده شغلی او خواهد داشت؟

باید صبور باشید و با حوصله آموزش ببینید و با پشتکار پیگیر کار با استاپ موشن باشید. باید بدونیم که بخشی از پروسه تولید استاپ موشن نیازمند آزمون و خطاست که اینها خود به خود موجب بالا رفتن تجربه و خلاقیت خواهد شد.

آینده استاپ موشن را در ایران و جهان چطور می‌بینید؟

پیشرفت تکنولوژی و تولیدات دیجیتالی باعث می‌شود جوان‌ها کمتر به سمت استاپ موشن بروند و همین باعث کمتر شدن تولیدات استاپ موشنی خواهد شد. این کم بودن باعث میشود که این تکنیک در فضای داخلی و بین‌المللی بیشتر دیده شود.

 

اشتراک اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.