رویداد سازنده شو (وزارت ارتباطات)

به گزارش دبیرخانه دومین رویداد ملی استاپ موشن، حوزه هنری کودک و نوجوان که آغازگر رویداد ملی استاپ موشن در سراسر کشور است امروز پنجشنبه ۴ اسفند ماه در موسسه فرهنگی ورزشی پیام کارگاهی با حضور و محوریت حانواده‌ها برگزار کرد.

این رویداد که با دعوت از خانواده‌های وزارت ارتباطات و موسسه پیام، صبح امروز برپا شد شیوه متفاوتی نسبت به دیگر رویدادهای خود داشت. رویداد ملی استاپ موشن که به دنبال مسیرسازی و مسیریابی برای رشد و شکوفایی نوجوانان است همواره با حضور صرفا نوجوانان و اجرای طرح و تولید اثرشان برگزار می‌شد اما این بار آنها به کمک پدر و مادرهای خود اقدام به تولید اثر کردند.

هم‌افزایی و همدلی اعضای هر خانواده‌ برای خلق یک استاپ موشن در رویداد مذکور، فضایی کاملا متفاوت را ایجاد کرده بود چرا که در دنیای امروز، مشغولیت‌های گوناگون زندگی، کمتر فرصتی برای کنار هم بودن تمامی اعضای خانواده برای یک کار گروهی حول محور کودکان و نوجوانان فراهم می‌کند.

این رویداد شاهد پدرهایی بود که با خمیربازی تلاش می‌کردند تا شخصیت‌های هر بخش از استاپ موشن را بسازند و در ایده‌پردازی به فرزندان خود کمک کنند. مادران نیز در اجرای هرچه دقیقتر کار و رعایت ظرافت و جزئیات آن تمام توان و تلاش خود را به کار گرفته بودند.

یکی از شگفتی‌های این رویداد که می‌توان از آن به عنوان معجزه و ظرفیت‌های استاپ موشن یاد کرد این بود که حتی کودکان زیر ۱۰ سال هم با تمام وجود پای کار آمده بودند. این در حالی بود که شرایط تفریح و سرگرمی‌های متناسب برای آنها فراهم شده بود و امکانات ورزشی و تفریحی موسسه پیام در اختیارشان قرار داشت اما باز هم علاقه‌ داشتند تا در جریان تولید یک استاپ موشن قرار گیرند. کودکان حاضر با تولید و پخش هر اثر در کارگاه‌های این رویداد با تمام وجود ذوق و اشتیاق خود را نشان می‌دادند و گاهی با جیغ و فریادهایشان آن را بروز می‌دادند.

آثار تولیدی این رویداد پنج برنده خواهد داشت که پس از بررسی‌های کارشناسان حوزه هنری کودک و نوجوان انتخاب خواهند شد و به هر کدام هدیه یک میلیون تومانی اعطا می‌شود.

حوزه هنری کودک و نوجوان در یک فضای بزرگ‌تر به دنبال موضوعاتی است که یکی از آن‌ها حل مسأله استعدادیابی در میان نوجوانان است که یکی از مسیرهای آن استاپ موشن است. یکی از دلایل مهمی که حوزه هنری کودک و نوجوان به این مسیر پا گذاشته این است که رشد، در مسیر اتفاق می‌افتد و باید نوجوانان را کمک کرد تا بال برای پرواز داشته باشند.

گفتنی است، محسن مشرقی دبیر رویداد ملی استاپ موشن پیش از این در نشست خبری «رویداد ملی استاپ موشن» تاکید کرده بود که توجه و تمرکز رویداد روی مسیر رشد است تا نوجوانان فرصت شروع و جسارت آغاز را پیدا کنند. وی همچنین در مورد نقطه پایانی این رویداد گفته بود:«معمولاً جشنواره‌ها اختتامیه دارند اما نگاه ما نسبت به این رویداد یک نقطه آغاز است به این ترتیب یک مسیر ادامه‌دار طراحی کرده‌ایم و در تلاشیم که انتهای آن، به یک بازار مستمر گره بخورد.»

رویداد کی و کجا برگزار میشه؟

قرار هست پنج شنبه 5 آبان ماه دورهم جمع بشیم و یه رویداد متفاوت رو رقم بزنیم. مکان رویداد رو هم به زودی اطلاع رسانی می‌کنیم.

قراره چی کار کنیم؟

قراره دور هم جمع بشیم و یاد بگیریم چطور ایده‌پردازی کنیم، سناریو بنویسیم. بعد  طبق علاقه‌مون، پروژه انتخاب کنیم و ساخت سبک‌های مختلف استاپ موشن رو تجربه کنیم.

چطور ثبت‌نام کنیم؟

یادتون باشه برای ساخت استاپ موشن حداقل به دو هم تیمی پاکار نیاز دارین. پس اول از همه تیم دلخواهتون رو تشکیل بدین و از طریق فرم تیم‌سازی، اطلاعات اعضا رو تکمیل کنین.

هر تیم باید بین 3 تا 5 نفر عضو داشته باشه و سرگروه تیم، ثبت نام و هزینه شرکت در رویداد رو برای تک تک افراد تیم انجام بده، تا به نام هر یک از اعضای تیم، کارت سینه آماد بشه.

سوالاتمون رو از کی بپرسیم؟

نگران نباشین. دبیرخانه رویداد از ساعت 9 صبح تا 15 عصر پاسخگوی سوالات و ابهامات شماست. تماس بگیرین و سوالاتتون رو بپرسین.

دومین رویداد ملی استانی استاپ موشن در تهران، قزوین، کاشان، جازموریان

چطور برای رویداد آماده بشیم؟

هر رویدادی یکسری پیش‌نیازها داره که به ما کمک میکنه بهترین نتیجه رو از رویداد بگیریم. رویداد ملی استاپ موشن هم پیش‌نیازها و مقدماتی داره که بهتره حتما قبل رویداد انجام بشه. برای مطالعه این پیش نیازها، به صفحه پیش رویداد سر بزنین.